تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 18848
تاریخ انتشار: چ, 1396/12/09 - 13:39
تحلیلی بر ولایت مداری حضرت زهرا(س)
یک محقق و تحلیلگر مسائل اجتماعی و اعتقادی در تحلیلی ولایت مداری حضرت زهرا سلام الله علیها را تشریح کرده است که ئدر ادامه ان را بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان، مالک یوسفی/ ولایت ازمعنای حقیقی است که درطول تاریخ بشر جریان دارد چراکه ولایت بالذات مختص خداوند است وخداوند سرپرست کل عالم هستی است.

اما به خاطراین که اوامر ونواهی خداوند اطاعت شود و دین الهی حیات جاودان یابد و بشر به سعادت دست پیدا کند خداوند چه طرحی ریخت؟ چون خداوند که حضور فیزیکی ندارد که خودش مستیقما دینش را به مردم ابلاغ کند.

با این وضع خداوند انبیا و اولیا را به عنوان مصداق و مظهر ولایت خویش قرار داده است.که برای اثبات آن باید به قرآن و سنت مراجعه کرد.

برای ما ثابت شده است که فاطمه زهرا (س) مدافع حقیقی ولایت است. دفاعی که از روی اگاهانه و عاشفانه صورت گرفت  زهرا(س) الگوی ولایت مداری برای همه ی بشریت است که ضرورت دارد همه بشریت در ولایت مداری ازبانوی دوعالم سرمشق بگیرند تابه سرمنزل ظهور برسند.

حضرت زهرا (س) بعد از رحلت نبی مکرم اسلام (ص) تلاش بسیاری کردند که امر پیامبر (ص) اجرا و حضرت علی (ع) عهده دار مسئولیت جامعه اسلامی بعد از آن حضرت شوند.

حساس ترین وقایع تاریخی مربوط به اسلام در زمان حضرت زهرا (س) به وقوع پیوست و نباید مقام آن بانوی بزرگ را در حد یک معنویت فردی پایین آورد زیرا آن حضرت در راه احقاق حق به شهادت رسیدند.

حرکت انقلابی حضرت زهرا دفاع از ولایت زمان همان روزهای اولیه رحلت رسول خدا شروع شد.تا آخرین لحظات شهادتش ادامه یافت و حتی تشعیع جنازه فاطمه زهرا (س) حرف داشت.

حضرت زهرا فهمید که چه ظلمی بزرگ  و فاجعه عظیم برهمه بشریت می شود و فهمید که مردم از چه هدایت و ظریفت رشدی محروم  می شوند.

فاطمه زهرا (س) چون می دید تداوم رهبری خداوند در جامعه از  طریق ولایت معصوم بهتر و کامل تر صورت میگیرد به همین خاطر فاطمه زهرا برای تداوم ولایت از جانش گذشت.

یکی از حقانیت علی(ع) این بود که فاطمه زهرا گام به گام در کنار علی(ع)بود و دست از علی(ع)نمی کشید. وقتی علی (ع) را به زور به بعیت می بردند فاطمه زهرا(س) محکم عبای علی (ع) را گرفته بود هرچه فاطمه زهرا(س) را می زدند عبای علی (ع) را ول نمی کرد تا اینکه عبا پاره شد بعد فاطمه زهرا(س) فرمودند :« یا علی خیرک خیری و شرک خیری» ای علی نیکی تو هم خیر است و بدی تو هم خیر است.

بعد از توطئه و فتنه سقیفه فاطمه زهرا در کنار ولی زمانش امام علی و  حسن و حسین (ع) را شبانه بر در خانه های مهاجر و انصار می رفتند و آنها را به یاد بیعتشان در عقبه،  غدیر و سفارش ها و وصایای رسول خدا و دریای فضایل علی(ع)می انداختند که شاید تلنگر و اتمام حجتی برای آنها باشد.

گریه های فاطمه زهرا در شب و روز تنها برای رحلت پیامبر نبود بلکه گرایه های فاطمه یک رفتار سیاسی در مقابل حکومت غاصب می باشد چون می دید که زحمات چندین ساله پیامبر به هدر می رود و حکومت اسلامی از مسیر اصلی  خوبش منحرف می شود یعنی ولایت رفته رفته به سلطنت تبدیل می شود .

حضرت زهرا می خواست با گریه هایش به مردم آگاهی و بصیرت بدهد تا مردم جلوی خطر بزرگی را که پیش آمده بود بگیرند.

چون فاطمه زهرا از امام علی حمایت می کرد فدک را ازایشان گرفتند این غصب فدک بهانه ای شد تا فاطمه (س) به افشا گری علیه جو حاکم بر جامعه و غاصبان خلافت بپردازد.

حضرت زهرا(س) در مسجد برای دفاع از حریم ولایت یک سخنرانی کوبنده نمودند. سخنان حضرت زهرا در مسجد ناشی از روی شعور بصیرت بود که بیان کننده یک هدف مهم که آن همان ولایت بود.

حضرت زهرا در خطبه خویش که در مسجد ایراد نمودند خطاب به مردم فرمودند:آری می بینم که شما میل به رفاه و آشایش دنیا نموده و دست از آنچه  شایسته ولایت و امامت است برداشته اید و خود را از مسئولیت تکالیف و حدود وظایف دینی رها نموده وآزاد ساختید و هر آنچه را دیده و شنیده می داشتید و به دور انداختید.

جامعه آن روز سیاسی نبود و هر چه حضرت زهرا (س) در دفاع از امام علی (ع) تلاش کردند باز مردم مدینه به دلیل ضعف سیاسی خود ایشان را تنها گذاشتند..

پس تمام گفتار و رفتار  حضرت زهرا در طول مدت عمر خویش بعد از رحلت پیامبر برای دفاع از حریم مقدس ولایت بوده است.حتی وصیت نامه حضرت زهرا یک وصیت نامه سیاسی بود که به علی (ع)وصیت کرد که در کفن و تدفین من کسی را مطلع نساز.

وصیت به مخفی بودن قبر و تدفین ایشان چیزی جز یک مساله سیاسی نیست زیرا حضرت می دانستند که صحابه دیروز و حیله گران امروز با شرکت در مراسم تدفین وی در صدد احراز مشروعیت برای خویش می باشند از این رو  با این حرکت سیاسی خویش به همگان فهماندند که اجرای اسلام واقعی بدون حکومت اسلامی امکان پذیر نیست و مسند حکومت اسلام برازنده غاصبان بی سیاست و منحرفان از خط ولایت و رهبری  نمی باشد.

اگر فاطمه زهرا با گفتار و رفتار خویش از حریم ولایت دفاع نمی کردند چه اتفاقی می افتاد؟

اولاً حقانیت و مظلومیت علی حتی امکان داشت در هیچ زمانی اثبات نگردد  ثانیاًهرگز چهره مخالفان این گونه برای کسی جز معصومان  بر ملا نمی شد.

حضرت زهرا اسوه کامل ولایت مداری ودفاع از حریم مقدس ولایت است. گام های سیاسی ودفاعی حضرت گویای آن است که مشی سیاسی آن حضرت آگاهانه و توأم با بینش و بصیرت و مبتنی برایمان و عقیده است.

فاطمه زهرا با حیات و مماتش دفاع از ولایت را به ما می آموزد وبه ما می فهماند که جدایی از ولایت ذلت همیشگی و حمایت از ولی زمان عزت ابدی است

خلاصه حضرت زهرا از جان و مال ،فرزند،حیثیت مقام و موقعیت خویش چشم پوشید تا ولایت و دین خدا بماند.پس با این وضع برهرفردی که داعیه اسلام و مسلمانی دارد واجب است که برای حیات و حفظ دین الهی همچون حضرت زهرا(س) با تمام توان از ولی و رهبر عصر خویش اطاعت و دفاع نماید.

پس بیایید در امان ماندن از فتنه های آخرالزمان اول  ولی زمان خویش را خوب بشناسیم و بعد اطاعتش کنیم .

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما