تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 17750
تاریخ انتشار: ي, 1396/03/14 - 14:42
«امام خميني» احیاگر انديشه و تمدن اسلامي
امام خمینی(ره) بعد از اهل بیت (ع) شاخص ترین شخصیت ربانی است که در تمامی آفاق دین و گستره ابعاد آن دست به احیاگری زده است به گونه ای که می توان آن بزرگ رابه بزرگترین احیاگر تفکر دینی و مصلح در عصر غیبت ملقب ساخت.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان،  سلوك و روش امام خمینی رحمه الله در احیای اندیشه و تفكر دینی – اسلامی برگرفته از سنت و روش پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در صدر اسلام یعنی انعكاس شیوه رفتاری او و نیز تاسی از رویه اهل بیت علیهم السلام بود.

از مهمترین ویژگیهای نهضت بزرگ احیاگری امام خمینی رحمه الله تشخیص موانع و تحریفات عارض بر دین و جامعه دینی و ارائه راهكارهای جدی و اهتمام در اجرای آنها بود. بازسازی تفكر دینی از ناحیه ایشان در دو حوزه نظری و عملی صورت پذیرفت. بعضی از مؤلفه های این بازسازی در عرصه نظری احیای قلمرو دین از حیث جامعیت آن نسبت به تمامی شؤونات دنیوی و اخروی انسان و مبارزه با سكولاریزم است. تشكیل حكومت اسلامی، احیای حج ابراهیمی و نماز جمعه ، فرهنگ شهادت، وحدت مسلمین در برابر ظلم جهانی نمونه هایی ازاین بازسازی درحوزه عملی  است.

بازسازی و احیای تفكر دینی، یكی از مقوله هایی است كه از گذشته های دور، مورد توجه احیاگران دینی بوده و هست. این مقوله از حیث غایتی كه دنبال می كند، امری شریف و ستودنی است؛ چرا كه در پی صیانت از دین و دینداری در جوامع دینی است؛ یعنی از آن جا كه احیاگری دینی در پی كالبد شكافی دین از حیث شناخت و رفع چالش ها و موانعی است كه رشد و بالندگی دین را به مخاطره می اندازد و در واقع حفظ و بازسازی دین را در مقطعی كه دچار آسیبها و تحریف هایی در عرصه نظری و عملی می گردد، به عهده دارد، از توجه خاص شرع مقدس برخوردار بوده و امری ضروری می نماید. 
هنگامي يك ايدئولوژي و مكتب فكري مي‏تواند «تمدن‏سازي» كند كه از بعد نظري و عملي توانسته باشد به نظم اجتماعي و رشد و تعالي رسيده و براي همه ساحت‏هاي مادي و معنوي زندگي بشر راهبردهايي منطقي و صحيح ارائه نمايد. . 
با یك نگاه تاریخ گرایانه به گذشته درمی یابیم كه تاریخ، معرف افراد بزرگی است كه در برهه های مختلف به احیای تفكر دینی پرداخته اند. و به گواهی تاریخ، بدون تردید موفقترین احیاگر مسلمان دوره معاصر، بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی رحمه الله است.
 
 امام در باره امت اسلام و تمدن اسلامي نيز هرگز سکوت نکرد و همواره در لابه لاي نوشته ها و سخنان ايشان مي توان به رهنمودهايي براي امت اسلام دست يافت تا جايي که به اعتراف دوستان و دشمنان در دوران معاصر ايشان از بزرگترين احياگران انديشه و تمدن اسلامي در دنياي اسلام بوده اند و موجب پيدايش بسياري از انديشه ها و جنبش هاي فکري و عملي اسلامي در سرزمين هاي اسلامي و غيراسلامي شدند.
احیاء دین و تفکر دینی در میان مسلمانان مساله ای است مهم واساسی که با رشد و گسترش اسلام در پیوند بوده واز وظایف و مسوولیتهای اصلی عالمان دینی به شمار آمده است.
بدین جهت , در طول تاریخ اسلام , حفظ و گسترش مکتب ,اندیشه مومنان راستین را به خود مشغول داشته و همواره نگهبانان شریعت و دیانت , برای حفظ و نمو آن در دغدغه بوده اند.
امام خمینی(ره) دراین میان , درادامه حرکت رهروان دین , توفیقاتی را نصیب خویش کرده است که دیگر مصلحان و پرچم داران اسلامی کمتر بدان دست یافته اند. و نیز امام راحل با ارائه تصوير نويني ازنقش اسلام در جهان معاصر و تلاش مستمر براي عينيت بخشيدن به آموزه‏هاي آن، بار ديگر موج جديدي از تمدن اسلامي را نويد داده است. 
درنتیجه امام خمینى (ره) با دارا بودن همه ابعاد علمى و عملى مکتب جامع اسلام در تمامى ابعاد و ساحات علوم فقهى، حکمت، عرفان و سیاست بعد از چند قرن جدایى عینى و سیاسى دو عرصه حکمت نظرى و عملى از یکدیگر، با تشکیل حکومت اسلامى ایران، به تحقق کامل پیوند فکرى و سیاسى حکمت نظرى و عملى در همه ابعاد فردى، اجتماعى و سیاسى آن موفق گشتند.وبازخورد آن باعث احیای اندیشه و تمدن اسلامی در سطح جهان گردید.

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما