تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15613
تاریخ انتشار: ش, 1395/05/23 - 10:59
انحلال دانشگاه آزاد گامی در جهت حمایت ازعلم؛
شایسته سالاری، اولین قربانی دانشگاه آزاد
شایسته سالاری، اولین قربانی دانشگاه آزاد
دانشگاه آزاد ثمره همانهایی هست که تجمل گرایی را به مدیران توصیه کردند و امروز برآیند همین نگاه، قربانی شدن علم زیر سیطره پول شده است.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان، با بررسی نحوه انتصاب مدیران و مسئولان پایه و جزئی در کشور می توان با کمی تامل در نحوه چینش آنها به این نتیجه رسید که عدم نتیجه گیری در بخش های کلان وسیستماتیک در بخش ها و تشکیلات اداری و صنعتی ماحصل استفاده از مدیران نالایق پرورش یافته و فارغ التحصیل در برخی دانشگاه های بی دروپیکر است.

 با برنامه ریزی در ایجاد دانشگاه آزاد وهمچنین به دنبال آن ایجاد دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی باعث ایجاد اختلال در رسالت نظام آموزشی کشور و درادامه باعث ایجاد هرج و مرج عجیبی در انتصابات پست ها و در نتیجه عدم شایسته سالاری در انتصاب پست ها شده است.

 با بررسی رسالت آموزش پرورش مبنی بر1- بالا بردن سطح سواد عمومی کشور2- کشف استعداد ها و نخبه ها در کشور و آموزش آنها در دانشگاه ها و بکارگیری آنان ، میتوان به این نتیجه رسید که آموزش و پرورش در بخش اول موفق عمل کرده ولی در بخش دوم وزارت علوم با ایجاد دانشگاه آزاد به پشتوانه برخی چهرهای با نفوذ و در ادامه دانشگاه پیام نور وغیرانتفاعی باعث اختلال در سیستم آموزشی کشور شده است.

بر کسی پوشیده نیست که در حال حاضر فارغ التحصیلان بسیاری از دانشگاه های سراسری، دانشگاه آزاد و بقیه دانشگاه ها جویای کار هستند اما مهمترین نکته ای که میتوان در اینجا استنباط کرد به کارگیری عده ای فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد در پست ها باعث ایجاد نالایق سالاری شده و به دنبال آن باعث خروج نخبه های کشور می شود.

در حال حاضر با بررسی پست های رسمی شهرستان بیله سوار می توان فهمید آنها سیاسیونی بیش نیستند که با دغل بازی ونیرنگ و سیاست آفتاب گردانی پست ها را به دست گرفته اند البته هستند کسانی که به حق شایسته حضور در شغل خود را دارند.

 بحث هایی که مطرح شد از دلایل اصلی عقب ماندگی صنعتی و اقتصادی ما است.

با وجود فارغ التحصیلان بسیار زیاد از دانشگاه ها و به دنبال آن تولید علم، مقاله ISI بسیار زیاد ولی در به کارگیری آن دچار مشکلات بسیار زیادی هستیم.

همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: باید قبل از تکیه بر برجام به داخل توجه داشته باشیم.

درزمان شروع به کار صنعت خودروسازی در ایران بسیاری از کشورهای شرق آرزوی وجود خط تولید خودرو در کشور خود را داشتند اما امروز چه اتفاقی افتاده که ما در این مکان در تولید خودرو قرارداریم وآنها به این پیشرفت ها دست یافتند؟

 جواب آن همان است که مقام معظم رهبری فرمودند : تکیه بر نیروی داخل و شناسایی نخبگان کشور و به کارگیری آنان، ما در انتصابات در مدیران صنعت خودروسازی هم اشتباه کرده ایم واین اشتباه همچنان ادامه دارد.

مدیران به جای قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت، امروز در فکر این هستند که در سال 96 گرایشات خود را به سمت کدام جناح بچرخانند تا پست خود را حفظ کنند.

 اما میخواهم از منظری دیگر این بحث را بنگریم اولین سوالی که میتوان پرسید این است که چرا و به چه دلیل و با چه هدفی دانشگاه آزاد در کشورایجاد شده است؟؟

 جواب این سوال مشخص است، دوستان ایجاد کننده دانشگاه آزاد فضا را برای فرزندان نظام سرمایه داری باز کرده اند آنهایی که با وجود عدم لیاقت به حضور در پست ها به واسطه حضور پدر و سایه او انتصاب شده و باعث ایجاد نتایجی اسفبار که در بالا اشاره شد می شوند.

این نتایج اسفبار یک نتیجه مهم دارد و آن ضعف در تولید داخل و به دنبال آن افزایش واردات است.

افزایش واردات هم نتیجه ای است که هیچ کس دراین کشور از آن سود نمی برد به جز فرزندان آقا زاده ها!!

 با کمی تفکر میتوان به این نتیجه رسید که تنها شخصی که الحق و بالانصاف میتوان گفت در مقابل این نظام سرمایه داری ایستادند مقام معظم رهبری می باشد.

 مقام معظم رهبری در همه رهنمون های خود و در همه سخنرانی ها به جای تکیه بر واردات اقتصاد نفتی برجام و ..... تکیه بر داخل را تاکید کردند.

ایشان در دیدار اخیر اقشار مردم فرمودند: « برجام، به عنوان یک تجربه، بی نتیجه بودن مذاکره با امریکایی ها، بدعهدی آنها و ضرورت بی اعتمادی به وعده های امریکا را بار دیگر ثابت کرد و نشان داد راه پیشرفت کشور و بهبود وضع زندگی مردم، توجه به داخل است نه دشمنانی که مدام در منطقه و جهان در حال مانع تراشی برای ایران هستند

پس میتوان گفت قدم اول در رسیدن به پیشرفت توجه به داخل است.مهمترین اقدام برای توجه به تولید داخل را میتوان انتصابات شایسته دانست و برای رسیدن به شایسته سالاری در انتصابات مهمترین قدم را میتوان انحلال دانشگاه آزاد و همه دانشگاه هایی است که به واسطه شهریه اداره می شود.

 این اقدام می تواند مهمترین قدم در مقابل نظام سرمایه داری در کشور که به وسیله برخی هدایت می شود دانست.

یادداشت:محسن سروری

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما

دیدگاه‌ها

باسلام و خسته نباشید به مدیر سایت صبح مغان و همینطور یه آقای سروری. فرمایشات جناب آقای سروری کاملآ بجا و صحیح هست کسی که نمی تواند با مدرک فوق لیسانس و دکتری یک مقاله IsIبنویسد و یا یک کتاب تآلیف کند چطور میتوانند یک دانشگاه را اداره و یا در دانشگاه به استادی بپردازند مسلمن ما در مقابل همچین افرادی با دانشجویان کاملآ بیسواد و در آینده با مدیران بیلایق رو به رو خواهیم شد امیدوارم نتنها دانشگاه بیله سوار بلکه سایر دانشگاه ها و همینطور سایر اداره جات به این نکته که آقای سروری اشاره کردن توجه کنند.