تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 12691
تاریخ انتشار: ش, 1394/07/04 - 20:21
پارک های بازی، بهتر است یا بازی های رایانه ای؟
در جامعه کنونی که بازی‏های رایانه ‏ای، تحرک را در کودکان و نوجوانان به حداقل رسانده، انجام بازی در فضاهای شاد و به صورت دسته‏ جمعی می‏ تواند به عنوان راهکاری در کاهش اثرات مخرب این نوع بازی ها باشد.

پایگاه خبری مغان امروز، در جامعه کنونی که بازی‏های رایانه ‏ای و مجازی، تحرک و جنب و جوش را در کودکان و نوجوانان به حداقل رسانده ‏اند و از سویی دشمن به قصد تهاجم فرهنگی با همین ابزار بازی و سرگرمی‏ های مجازی، قدرت اندیشیدن و تفکر را در نسل جوان نشانه رفته است و با تولید انواع بازی‏ های رایانه‏ ای و کامپیوتری سعی در تغییر نگرش و تفکر نسل جوان در حال رشد را دارد، انجام بازی در فضاهای شاد و متنوع و به صورت دسته‏ جمعی می‏ تواند به عنوان راهکاری در کاهش اثرات مخرب این نوع بازی های رایانه ای باشد.

 

اهمیت بازی در سنین کودکی و نقش آن در شکل‏ گیری شخصیت کودکان و میزان یادگیری اصول و آموزه‏ های اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست و اکثر کارشناسان و متخصصین علوم روان‏ شناسی نیز بر این نکته تاکید دارند که بازی در فرآیند شکل ‏گیری شخصیت کودکان نفش مهمی ایفا می‏کند.

بنا بر این خانواده ‏ها سعی می‏کنند با اختصاص دادن بخشی از اوقات‏ فراغت کودکان‏شان به انجام بازی در فضاهای رو باز نظیر پارک‏ ها و شهربازی‏ ها، ضمن فراهم کردن محیطی شاداب و فرح بخش برای آنها، راه‏ های رسیدن به تکامل شخصیتی و فیزیکی آنها را هموار کنند.

بازی در مکان‏ های عمومی و به صورت گروهی، تفاوت‏هایی با بازی در منزل دارد از آنجا که بازی در مکان‏های عمومی نظیر مدارس، مهدهای کودک، پارک‏ ها و شهرهای بازی به صورت گروهی است و از وسایل مختلف بازی استفاده می ‏شود، رعایت نکات ایمنی و داشتن آگاهی از نحوه استفاده از وسایل بازی موجود بیش از مکان‏های دیگر ضروری است، رعایت استاندارد ایمنی در مهدهای کودک، پارک‏ها و شهرهای بازی به منظور جلوگیری از بروز هرگونه حوادث الزامی است.

 

شهر بیله سوار تنها یک پارك محلي براي بازيهاي كودكان دارد این پارک در محدوده‌ تپه تاریخی نرگس این‌ شهر واقع شده که در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و نیاز به بهسازی دارد اگر سری به پارک‌ نامبرده بزنید این واقعیت را در می‌یابید.

 

نبود امکانات رفاهی، وضعيت نامناسب وسايل بازي كودكان در تنها پارک شهر و پخش آشغال و از بین رفتن نیمکت های نشیمن و ... باعث کم رنگ شدن حضور کودکان ونوجوانان و حتی بزرگسالان در این پارک شود .

 

همچنین امروزه در اکثر پارک‏ها کمتر به مسائل ایمنی توجه می ‏شود، بست‏ های شکسته، بلبرینگ‏های زنگ زده و معیوب، زنجیرهای غیرمطمئن و نامتوازن تاب‏ها، کف ‏سازی خطرناک مملو از سنگ و ماسه و شن، وسایل بازی فلزی کهنه و غیر استاندارد و … حاکی از به بازی گرفته شدن استاندارد در پارک‏ها است.

وجود این وسایل غیراستاندارد در پارک‏ها علاوه بر احتمال بروز حوادث ناگوار برای کودکان، باعث افزایش دلهره و نگرانی والدینی می ‏شود که برای گذراندن ساعاتی خوش به این مکان‏ها می‏روند.

در جامعه کنونی که بازی‏های رایانه‏ ای و مجازی، تحرک و جنب و جوش را در کودکان و نوجوانان به حداقل رسانده ‏اند و از سویی دشمن به قصد تهاجم فرهنگی با همین ابزار بازی و سرگرمی‏ های مجازی، قدرت اندیشیدن و تفکر را در نسل جوان نشانه رفته است و با تولید انواع بازی‏ های رایانه‏ ای و کامپیوتری سعی در تغییر نگرش و تفکر نسل جوان در حال رشد را دارد، انجام بازی در فضاهای شاد و متنوع و به صورت دسته ‏جمعی می‏ تواند به عنوان راهکاری در کاهش اثرات مخرب این نوع بازی های رایانه ای باشد.

به علاوه تحرک و جنب و جوش در سنین کودکی باعث تقویت قوای جسمی و ذهنی کودک در بزرگسالی خواهد شد، فلذا توجه به استانداردهای لازم و ایجاد فضاهای ایمن در سطح شهرها برای پر کردن اوقات فراغت نسل جوان‏تر بیش از گذشته ضروری به می‏رسد.

امید است متولیان امر و شهرداری بیله سوار‏ و مسئول فضای سبز در ایجاد، توسعه و نگهداری و بازدید از فضاها و مکان‏ها بازی کودکان، راه توسعه همه جانبه کودکان امروز و آینده ‏سازان فردا را هموار سازند تا خانواده‏ ها در انتخاب پارک برای پر کردن اوقات فراغت فرزندان شان به خود تردید راه ندهند و نگران خطرآفرین بودن وسایل پارک‏ ها نباشند.

انتهای پیام/

 دیدگاه شما

دیدگاه‌ها

بابا شماها چقد زود عمل می کنید فک نکردید یکی هم زود تر عمل کند . چی شد این تصویر؟؟؟ http://s6.picofile.com/file/8214263942

http://s6.picofile.com/file/8214263942/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF2.png

بعضی وقتها یک نفر از اهالی اسبشو می آره جلوی فرمانداری و اداره جهاد که به اصطلاح فضای سبزه ،متاسفانه نه شهرداری چیزی بهش میگه نه مردم

وظعیت جلوی فرمانداری خیلی خرابه از فضای سبز خبری نیست پیشنهاد می کنم شهرداری یک نفر نگهبان با لباس مخصوص اونجا بزاره ،جلوی فرمانداری و جهاد موقعتی حساس داره ولی اهمیتی بهش نمیدن_ شده چراگاه غازها میدان فوتبال بچه ها و کورس اسب قابل توجه :فرماندار و شهردار