تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 12517
تاریخ انتشار: ي, 1394/06/15 - 11:25
تحول در گردشگری، عاملی برای توسعه پایدار «بیله سوار»
امروزه گردشگری از مهمترین نیروهای محرکه توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان است لذا باید این موضوع در شهر بیله سوار نیز جایگاه خود را پیدا کند.

پایگاه خبری مغان امروز، امروزه گردشگری به صورت یکی از مهمترین نیروهای محرکه توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان درآمده است.

 

در رونق این صنعت علاوه بر طبیعت زیبا و متنوع، آداب و رسوم، پشینه تاریخی و فرهنگ کشورها عوامل مهمی همچون افزایش اوقات فراغت و افزایش درآمد خانوارها بیش‌از نیازهای زندگی آنان دخالت داشته است.

 

نهادهای مختلفی در زمینه انواع مختلف گردشگری ایفای نقش می کنند، البته هر چه دولتها غیر متمرکزتر باشند سهم سازمانهای محلی در این زمینه بیشترمی‌شود.

 

مشارکت بیشتر مدیران و مسئولین محلی در زمینه برنامه ریزی توسعه پایدار گردشگری موجب افزایش سهم شرکتهای محلی از منافع حاصل از جمله درآمد و اشتغال می‌گردد.

 

دستگاههای محلی و سازمانهای مرتبط با بخش گردشگری با ایجاد سازگاری و هماهنگ نمودن منافع گروههای مختلف ازجمله جامعه محلی، بنگاههای فعال در صنعت گردشگری و مصرف کنندگان گردشگری، برای حفظ ثروت طبیعی و میراث اجتماعی یک مقصد می‌تواند تأثیرات منفی یک برنامه گردشگری راکاهش دهد.

 

امروزه برنامه‌های توسعه گردشگری بدون توجه به تمایلات، توانمندی‌ها، ارزشها و قابلیت‌های جامعه، امکان توفیق ندارد.

 

توریسم و ایجاد زیر ساخت‌ها علاوه بر جذب گردشگران، به صورت غیر مستقیم باعث اثرات مفید اقتصادی و افزایش اشتغال می‌شود.

 

 اشتغال در گردشگری به گونه‌ای است که قابلیت استفاده از فناوری به جای نیروی انسانی بخصوص در ارائه خدمات بسیار کم است.

 

بنابراین جایگاه سازمانهای محلی در امر توسعه گردشگری بسیار مهم است، عملکرد هریک از بخشهای مختلف این سازمانها در پیشرفت امور مربوط به فعالیت‌های توریسم شهری مؤثر می‌باشد و شهرداری‌ها به عنوان سازمانی مردمی با مسئولیت مدیریت خدمات شهری، نقش کلیدی در توسعه صنعت توریسم شهری ایفا می‌نماید.

 

شهرداری‌ها به سبب مردمی بودن و در راستای مدیریت وارائه خدمات مناسب شهری، نقشی به سزا و مؤثر در امر توسعه توریسم و ایجاد و گسترش اماکن توریستی وفعالیت‌های وابسته به آن دارد.

 

شهر بیله سوار که از لحاظ تاریخی قدمت آن را 4000 سال برآورد نموده‌اند، با دارا بودن طبیعتی زیبا، اقلیمی مناسب و آثار باستانی و انسانی بسیار از قرون و اعصار گذشته، و همچنین داشتن گمرک و بازارچه مرزی فعال دارای قابلیت‌های زیادی برای توسعه توریسم وامکانات مرتبط با آن است.

 

قلعه باستانی قیزقلعه سی، تپه تاریخی ایلانجیغ، یاریم تپه و مناطق دیدنی شورگل و وجود کاروانسراها وآثار تاریخی دیگر موقعیت‌ها و فرصتهای توریستی بسیاری را برای این شهر و البته شهرستان خلق نموده‌اند.

 

اما متأسفانه علی‌رغم وجود استعدادهای بالقوه فراوان جهت توسعه توریسم، این امر هنوز جایگاه واقعی خود را در این شهر و شهرستان نیافته است

 

با نگاهی به شرح وظایف شهرداری‌ها می‌توان دریافت که در بندهای ۱، ۲، ۲۵، ۲۶ و ۲۷ از ماده ۵۵ وظایفی در شهرداری‌ها مشخص شده است که می‌تواند کمک شایانی در راستای توسعه توریسم باشد و بدون شک با توجه به برخورداری شهرداری‌ها و اهرم مدیریت شهری، این امر قطعاً محقق خواهد شد.

 

از طرف دیگر بند ۲۲ ماده ۵۵ شهرداری‌ها، تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان‌های عمومی شهر و مساجد و… را به صورت مستقیم یکی از وظایف شهرداری‌ها اعلام می‌دارد.

 

 بنابراین شهرداری‌ تا حدودی و با اندکی اغراق مؤثرترین واحد در امر ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، ترویج و توسعه آن می‌تواند باشد.

 

حال باید دید در برنامه‌های پنجساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور سهم شهرداری‌ها در امر گردشگری و توسعه آن چیست و به چه میزان است.

 

در ماده ۱۳۶ برنامه سوم توسعه، بحث واگذاری تصدیهای مرتبط با مدیریت شهری به شهرداری‌ها مطرح شده است که بخشی از این امور در حوزه فعالیتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

 

 در ماده ۱۳۷ همین قانون قسمتی از وظیفه‌ی حفظ بناهای فرهنگی و معماری سنتی به شهرداریها واگذار شده است.

 

انجام بخشی از مسئولیت‌های مربوط به تاسیسات و فضا‌های فرهنگی طبق ماده ۱۵۵، ساخت و بازسازی سینماها و مجتمع‌های فرهنگی طبق ماده ۱۶۱، حفظ بافت تاریخی شهرها بر طبق ماده ۱۶۶ و هویت بخشی به سیما و کالبد شهرها بر اساس ویژگی‌های فرهنگ معماری و شهرنشینی ایرانی ـ اسلامی بر اساس ماده ۱۳۷ از مواردی هستند که به شهرداریها واگذار شده است.

 

 به منظور برطرف نمودن اثر بخشی ناقص تعارضهای دستگاهی، غیر کارآمدی و عدم جامعیت و موازی کارها و… در ماده ۱۳۷ برنامه چهارم توسعه، مصوب گردیده است تا با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و روش‌های کارآمد با هدف نوسازی، متناسب سازی، ادغام و تجدید ساختار بصورت یک مجموعه منسجم، کارآمد، اثربخش و غیر متمرکز طراحی نماید و آن دسته از تصدیهای قابل واگذاری دستگاه‌های دولتی در امور توسعه و عمران شهر و روستا با تصویب هیأت وزیران همراه با منابع مالی ذیربط به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واگذار شود.

 

همچنین بر اساس ماده ۱۶۹ برنامه پنجم توسعه شهرداریها موظفند در راستای تدوین و  ترویج  الگوهای معماری  و شهرسازی اسلامی ـ ایرانی نسبت به ‌مناسب‌سازی معابر و فضاهای عمومی شهری اقدام نمایند.

 

بنا براین می‌توان گفت با توجه به قانون شهرداری‌ها و مواد قانونی برنامه‌های پنج‌ساله توسعه، شهرداری‌ها نقش بسیار مهمی در رونق گردشگری شهری داشته و زمینه‌های قانونی این امر نیز همچنان که ذکر گردیدند، فراهم است.

 

پیشنهاد برای توسعه پایدار شهر بیله سوار

 

1ـ ایجاد محدوده گردشگری حاشیه رودخانه بالهارود

2- ارائه تسهیلات و تخفیف عوارض و جرایم برای سرمایه گذاران جهت جذب آنها

۳ـ مرمت اماکن قدیمی و نگهداری آنها با مشارکت مالکان و میراث فرهنگی

۴ـ تأکید بر توسعه "توریسم خرید" به عنوان یکی از مهمترین انواع گردشگری شهر بیله سوار در سالیان اخیر.

۵ـ برگزاری هرچه بیشتر جشنواره های فرهنگی ، هنری و ورزشی منطقه و کشور جهت شناساندن هرچه بیشتر شهربیله سوار

6- ایجاد پارکها و مراکز تفریحی با بهره گیری از اکو توریسم طبیعی موجود مانند رودخانه بالها رود

پیشنهادات:

7-حمایت شهرداری و مسئولان از طرح ها و پایان نامه های مرتبط با توریسم

8-همکاری بیشتر با سازمان میراث فرهنگی وگردشگری در راستای کاهش اصطکاک فعالیتی و شناسایی و نگهداری بافتهای با ارزش تاریخی و فرهنگی

9-ایجاد کمپ های اقامتی جهت اسکان گردشگران و حمایت از سرمایه گذاران جهت ایجاد هتل ها، مهمانسراها و مراکز تفریحی و اقامتی

 

برگرفته از مقاله ایوب ذوقی( کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری)

 دیدگاه شما

دیدگاه‌ها

خبلی خوبه فقط کاش عملی بشه، بیله سوار از هرجهت شرایط جذب گردشگر رو داره فقط همت مسولان بخصوص شهرداری رو میطلبه

از درج این مطالب خوب توسط مدیر سایت تشکر می شود امید است از این ها در توسعه وآبادنی این شهر محروم ورنج دیده از امکانات اولیه استفاده گردد....