تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 18790
تاریخ انتشار: س, 1396/11/17 - 10:29
 مصاحبه با شاعر انقلابی در بیله سوار مغان/ فکرت: شعارهای انقلاب از بطن مردم است
پایگاه خبری صبح مغان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی مصاحبه ای را با شاعر انقلابی در بیله سوار مغان تدارک دیده است که در ادامه بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان، ، لطفعلی فکرت از جمله افرادی است که قبل از انقلاب با راه و منش بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی آشنا شده و همیشه در مسیر انقلابی گری گام برداشته است.

این شهروند بیله سواری که از همان دوران نوجوانی حس شاعری در او مشاهده می شد با الهام از مبانی اصیل اسلام با وجود فشارها و تگناهای آن دوران از هیچ تلاشی در زمینه شعر و ادب و سرودن اشعار حماسی دریغ نکرد و هم پای سایر پیشگامان روزهای ابتدایی و سخت انقلاب مشغول سر دادن شعارهای انقلابی بود.

وی در طول سالهای پس از انقلاب نیز همچنان پایبند به اصول و ارزش های انقلاب و اسلام بوده و در محافل و مراسمات گوناگون با سرودن اشعار خود موجب شور و شوق مردم می شود.

تالیف کتاب های شعر با عنوان ادب ائل چی سی، شعر عاشورایی، وطن داش و ادب اوجاقی از جمله خدماتی است که وی در عرصه فرهنگ و هنر به جامعه تقدیم کرده است.

پایگاه خبری صبح مغان به مناسبت سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور شناساندن چهره های انقلابی مصاحبه ای را با این شاعر اهل مغان تدارک دیده است که در ادامه ان را بخوانید.

صبح مغان: جلوه های شعری و ادبیات منظوم انقلاب اسلامی را چگونه تحلیل می کنید؟

لطفعلی فکرت:  البته شعر و ادبیات در زندگی  بشریت در تمام  دوران ها  بنا به جایگاه مقدس و الهی خود نقش اساسی و مدیریت حق طلبانه داشته وهر کس و هر جامعه این  ظرفیت را در مقیاس خود  معنا کرده است.

حضرت مولانا می فرمایندهرکسی با ظن خود شد یارمن - از درون من نجست اسرارمن - و با این نگاه  اسرار و عظمت شعر و ادبیات هنوز ناشناخته است و از آنجاییکه انقلاب اسلامی  در ادبیات  دینی وعاشورایی ریشه دارد جلوه های شعر تابلویی از رهایی بشریت از زنجیر استبداد و استعمار است و تا اینکه مقام معظم رهبری در جلسات شعر و ادبیات در بیت خود شخصا  حضور دارند لذا این نقش مهم برای جلوه گر شدن  شعر در جامعه برای همه اتمام  حجت است.

صبح مغان: نقش ملت ایران  در زنده نگه داشتن آیین الهی  چیست  ؟

لطفعلی فکرت:  همه پیامبران  در قیام خود یک نقطه مشترک دارند و آن توحید و یکتا پرستی و کرامت اخلاق است یعنی احیا کردن آیین  الهی در  زمین و ملت عزیز ایران هم به تبعیت از این فلسفه و به تبعیت از دین مبین اسلام  و حضرت ختمی مرتبت پیامبر مهربانی ها  رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) درعصرغیبت با هدایت ولایت مطلقه فقیه برای زنده نگه داشتن آیین  الهی  نقش و ماموریت  این ملت این است که  حجت الهی در زمین بر پا گردد و زمینه برای  ظهور آن حضرت  فراهم  گردد.

صبح مغان: نظر شما در مورد  روشنفکرانی که در مملکت  ما غرب زده  شده اند  ؟

لطفعلی فکرت:  در غرب اخلاق و حتی سیاست برده و بنده زر و زور و با یک تعریف کلی  زیر مجموعه حاکمیت یک باند ضخیم سرمایه داری با خصلت نهادینه شده استکباری است وغرب برای فریب و خرید قشر به اصطلاح روشن فکر در جوامع دیگر بخصوص در  خاورمیانه وهمانطور درایران ازهر ابزاری برای سوار بر ارکه ملت ها نسبت به منافع خود سرمایه گذاری می کند و این تلاش بیشتر در تهی کردن ملت ها و فرهنگ  آن است و برای عملی ساختن این امر مهم  و خالی کردن عقبه ان  ابتدا با هر هزینه ای که شده متاسفانه قشر روشنفکر را اجیر می کند  و نهایت توده های یک  جامعه  قربانی هیاهوی رنگارنگ  این  روشن فکران غرب  می گردد وغرب برای مهار آزاده خواهان در کل جهان به قصد مهره چینی روشن فکر وابسته به امیال خود است و یکی هم در کشور ماست  و تاریخ همیشه  هزینه  روشن فکران اجیر غرب را می دهد و این  زخم کهن درد دیرین دارد.

صبح مغان: از  چه سالی  امام و اندیشه های ایشان را  شناختید  ؟

لطفعلی فکرت:  بخاطر سن  کم  بنده و شرایط جغرافیایی شهر قبل از انقلاب از نام مبارک حضرت امام آشنا نبودم وخیلی کوچک بودم یک بار فکر می کنم سال ۵۵ بود در شب محرم به همراه مرحوم پدرم در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) مسجد محله خودمان  یک روحانی محترم از کنارمنبر بلند شد و گفت خداوند (خمینی را هم کمک کند) وهمان وقت ان روحانی را گرفتند و بردند و بعدها با صدای  انقلاب با اندیشه های حضرت امام (ره)  با جان دل و با عشق تمام  آشنا شدم و در اوان نو جوانی در سال  ۵۸  که  شعر در من بیدار می شد  شعرم در محور انقلاب و عاشورا بود و به عشق و شدت علاقه به حضرت امام (ره)  یک شعر ترکی  درهمان سال  ۵۸  با نام (بیز اولگ ای امام تا کی سن یاشا - عدالت اولکه سی عدلیلن  داشا) نوشتم و درمسجد خواندم نام و یاد  و عشق به حضرت امام  باعث شد درهمان سن  نوجوانی در زندگی من تحول عظیمی پیش بیاد و این عشق باعث شد در کشاکش سیاسی اوایل مستقل و در خط  انقلاب  باشم و خودم  را گم  نکنم.

صبح مغان: اشعار پیش از انقلاب  با امروز چه فرقی دارد  ؟

لطفعلی فکرت:  روح و ذوق حرییت و آزاده گی به مکان و زمان مربوط نیست به شرف و بزرگی انسان است برای نمونه وقتی که شعر استاد شهریار قبل از انقلاب را می خوانیم می بینیم در اوج محدودیت شاعر با قدرت تمام رسالت خود را انجام داده است و برای شاعر آنچه مهم است همان رسالت انقلابی اوست و این را نمی توان پنهان کرد که شعر خصوصا شعر ترکی بعد از انقلاب بسیار شکوفا و از بگیر و به بند رها  شده است اما آنقدر این برکت و این حرکت بزرگ است که در مورد آن کم  پرداخت شده است و این نا انصافی  قابل بخشش نیست.

صبح مغان: سر منشا شعارهای انقلابیون  کجا بود  ؟

لطفعلی فکرت:  سر منشا شعارهای مردم  بطن مردم بود و بهترین شعارها را خود مردم  با ادبیات انقلابی می ساختند.

صبح مغان: نوشتن  اشعاری که از ارزش های انقلاب دفاع  می کند چه حسی دارد  ؟

لطفعلی فکرت:  حس زیبایی، حس خوبی، حس عشق، حس وطن،  حس انقلابی،  حس دینی وعاشورایی و نهایت حس یاد شهدا

صبح مغان: با توجه به اینکه حضرت امام دیوان شعری غنی از مفاهیم و مضامین عرفانی داشتند جناب عالی  تاثیر این اشعار عرفانی را بر ادبیات نظم و انقلاب در چه مواردی می دانید  ؟

لطفعلی فکرت:  یک متنی با این مضامین هست که گفته اند آب دریا را نمی توان با خود کشید لیک در حد تشنگی باید چشید - حضرت امام (ره)  عارف به تمام معنا و گنجینه معرفت بودند و ابعاد حضرت امام هنوز ناشناخته است حضرت امام با آن ادبیات توانای عرفانی و معرفت با امت خود بسیار ساده حرف می زدند به نظر بنده معرفت حضرت امام در این دیوان بیشتر از زوایای دیگر تاثیرگذار در ادبیات انقلاب است.

صبح مغان: شعرا  چگونه  باید  حضرت امام را معرفی کنند  ؟

والقلم رمزی  یازیلمیش کیتابا عشق اولسون

شرقی دن غربه  چیخان آفتابا عشق اولسون

ائت دیگون شانلی بویوک انقلابا عشق اولسون

بو معاصیر جاهانین  سرر هله مبهمی سن

سن  شهیدلر یولونا  کربوبلا پرچمی سن

فریاد استقلال فریاد خود باور بودن ملت ها فریاد ایستادگی در برابر استکبار جهانی و فریاد  بیداری ملت ها

صبح مغان: این  فرهنگ اصیل  و میراث  نابی که از انقلاب به دستمان رسیده چگونه باید حفظ کنیم و آنرا اشاعه بدهیم  ؟

لطفعلی فکرت:  حضرت امام (ره) می فرمایند حفظ جمهوری اسلامی از اهم واجبات است با این جمله حضرت امام برای دفاع  و حفظ انقلاب  حجت برای همه انقلابی ها تمام است و با شناخت، با بصیرت و یاری امام خویش حضرت امام خامنه ای برای حفظ و اشاعه انقلاب و ارزش های آن تا پای جان  کوشا باشیم.

 

صبح مغان: شعارهای اختصاصی منطقه  کدام ها بودند؟

خمینی  سربازی اوک -  اولمه گه  آماده اوک

توپ و تانک و مسلسل دیگر اثر ندارد -  به مادرم  بگویید دیگر پسر ندارد  

بختیار  بختیار  نوکره  بی اختیار

وای  اگر خمینی  حکم  جهادم دهد

ارتش دنیا  نتواند که جوابم  دهد

صبح مغان: حرف  آخر ؟

لطفعلی فکرت:  عاقبت بخیری و باز هم عاقبت بخیری

انتهای پیام/

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد
برچسب‌ها: 


دیدگاه شما