تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 18268
تاریخ انتشار: پ, 1396/07/06 - 12:35
افزایش موج اعتراضات گندمکاران مغان به عدم پرداخت پول گندم / سازمان‌های دولتی توپ بدهی کشاورزان را به زمین هم می‌اندازند
کشاورزان گندم کار مغانی از عدم پرداخت بدهی خود بابت خرید تضمینی توسط دولت به شدت گله مند بوده و خواستار پرداخت کامل مطالبات هستند.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان،  منطقه مغان و به ویژه شهرستان بیله سوار در بخش کشاورزی و به ویژه تولید گندم از مناطق پیشرو در کشور بوده و به عنوان انبار غله استان اردیبل به شمار می‌آید.

 این شهرستان علاوه براینکه انبارغله استان بوده در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی نیز خود کفا بوده و اغلب محصولات تولید شده این شهرستان در حوزه کشاورزی، علاوه بر تأمین نیاز خود به استان‌های مختلف کشور نیز صادر می‌شود.

هر چند کشاورزان بیله سواری با برداشت‌ محصول گندم خود رتبه نخست تولید این محصول را در استان به خود اختصاص دادند اما گندمکاران همچنان چشم انتظار دولت و مسئولان سازمان‌های مربوطه برای پرداخت کامل مطالبات خود هستند.

پرداخت دیرهنگام مطالبات گندم‌کاران، موجب نا‌امیدی و نارضایتی کشاورزان از دولت شده است.

در این راستا شهروندان با ارسال پیامهای مکرر به پایگاه خبری صبح مغان از عدم پرداخت بدهی خود بابت خرید تضمینی توسط دولت به شدت گله مند بوده و خواستار پرداخت کامل مطالبات خود هستند.

 

یک کشاورز در پیامی نوشت: من یک کشاورز اهله روستای فولادلو از توابع بیله سوارهستم اقایان مسوول کشاورزی، بدانید که بانک کشاورزی شما که برای تاخیر وام کشاورزی سود روز شمار میگیرند حالا پول ما نزدیک چهار ماه هست دست شماست زیان پول ما رو چه کسی جواب میدهد من به فرزند خودم لباس مدرسه نخریدم به کدام گناه شرمنده بچه هایم باشم لعنت به آن کسانی که پس فردا شعار حمایت از کشاورزان خواهند داد.

یکی دیگر از کشاورزان نوشت: من حتی پولی برای خرید نان و بربری ندارم، ولی پول گندمم در دست دولت است.

فرد دیگری نوشت:  این پیام را به همه ارسال کنید تا بدانند در چه جامعه ای زندگی میکنیم پول داشته باشی اما دست کسی دیگه باشه تو ام از خانوادات شرمند باشی ببینید در زیر چه ظلمی زندگی میکنیم.

 یک کشاورز به نام آقای خوشکام خطاب به مسئولان استانی اظهار داشت: تا کی گندم کاران منتظر بمانند، آیا این بود خرید تظمینی، تا به امروز سه ماه و 10 روز است که گندم تحویل دولت داده ایم اما از پول ان هنوز که هنوزه خبری نیست.

کشاورز دیگری نیز نوشت: ای مسولانی که دم از عدالت میزنید چرا فکری به کشاورزان بدبخت نمیکنید چه وقت میخواهید پول گندممان را بدهید به خدا قسم ابرویمان رفته، جریمه وام ازیک طرف، چک برگشتی و هزار مصیبت دیگه واقعا دردمان را به چه کسی بگوییم این پرداخت تضمینی الان 4ماه است که به تعویق افتاده است.

 

کشمکش مسئولان دولتی بر سر پرداخت بدهی گندمکاران

مسئولان دولتی اعم از سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل غله نیز بر سر پرداخت بدهی گندمکاران چندان هماهنگ نبوده و توپ مسئولیت را به زمین همدیگر می اندازند.

عدیل سروی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل گفت: مسئول خرید و پرداخت بهای گندم اداره کل غله است و جهاد کشاورزری در این مورد مسئولیتی ندارد.

 

وی افزود: قرار بود امسال بهای گندم به موقع پرداخت شود که به تاخیر افتاده اما آنطور که اطلاع دارم بزودی طلب گندم کاران پرداخت می شود.

 

علی نوبخت مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل هم در این باره به خبرنگاران گفت: اداره کل غله موظف به خرید گندم از کشاورزان وگندم کاران است اما پرداخت بهای گندم در اختیار ما نیست.

وی افزود: متولی پرداخت بهای گندم کشاورزان انجمن گندم کاران کشور است و تا کنون هم زمان واریز بهای گندم را به ما اعلام نکرده اند.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل اضافه کرد: در مورد پرداخت بهای گندم به کشاورزان اختیارات به استان واگذار نشده و باید انجمن گندم کاران کشورپاسخگو باشند.
نوبخت بیان کرد: مراجعات وتماس های مکرر از سوی کشاورزان مغان به فرمانداریها و بخشداریها زیاد شده و همه پیگیر پرداخت بهای گندم خود هستند. 

 

وی افزود:در مورد بهای کلزا هم کشاورزان مشکل دارند وهنوز بهای آن پرداخت نشده است.

آرام حلیم فرماندار بیله سوار هم گفت: برای پرداخت بهای گندم بیشتر از کشاورزان دغدغه داریم و به صورت جدی پیگیر پرداخت بهای گندم هستیم .
وی افزود: برای پیگیری پرداخت بهای گندم هماهنگی های لازم با سازمان جهاد کشاورزی انجام شده و مقرر است بزودی مطالبات کشاورزان پرداخت شود.

به گزارش صبح مغان هر چند این معضل وارد چهارمین ماه خود شده است اما مسوولان همچنان برنامه ای برای پرداخت پول کشاورزان ندارند این در حالی است که مسئولان مربوطه از پرداخت کامل بدهی کشاورزان تا پایان شهریور ماه امسال وعده داده بودند.

با توجه به عدم پذیرش مسئولیت پرداخت بدهی گندم کاران از سوی سازمان جهاد کشاروزی و اداره کل غله، سوال این است که کشاورزان برای پیگیری پول خود باید یقه کدام مسئول را بگیرند؟

گزارش از بهروز پیری

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما