تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16605
تاریخ انتشار: س, 1395/09/30 - 08:27
ورنی مغان، جاجیم خلخال و گلیم نمین ثبت ملی شدند
معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: میراث فرهنگی استان اردبیل با ثبت ملی ورنی مغان، جاجیم خلخال و گلیم نمین، رتبه اول را در سطح کشور کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان، علیرضا دباغ‌عبداللهی ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: ثبت نشان ملی جغرافیایی روند بسیار دشواری دارد که خوشبختانه از 100 پرونده ارائه‌شده در سطح کشور سه پرونده از استان اردبیل به‌عنوان نشان ملی ثبت شدند.

وی گفت: اقدامات لازم برای ثبت ملی چرم اردبیل، ملیله اردبیل، معرق نمین و مرصع سنگ و معرق سنگ خلخال در سال آینده صورت گرفته است که امیدواریم با انجام آن اهرم اقتصادی صنایع دستی را در استان توسعه دهیم.

عبداللهی تصریح کرد: پرونده شهر جهانی گلیم در عنبران نیز در حال تکمیل شدن است که با توجه به ظرفیت بالای این شهر در این زمینه امیدواریم باعث رشد و توسعه اقتصادی این شهر گردد.

وی افزود: استان اردبیل در سال 95 به‌عنوان متولی استاندارد نویسی برای آموزش ورنی بافی و جاجیم بافی در سطح کشور انتخاب شد که در حال تهیه و تکمیل این پروژه ملی هستیم.

عبداللهی با تاکید بر اینکه امسال از 300 کارگاه صنایع دستی بازرسی صورت‌گرفته تشریح کرد: این بازرسی‌ها برای صدور گواهی کیفی برای این مجموعه‌ها بود که در آینده لطمه‌ای به کیفیت آنها وارد نشود.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: امسال 21 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای 485 نفر با سود چهار درصد به منظور حمایت از تولیدات صنایع دستی پرداخت گردیده است

 

منبع:فارس

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما