تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16550
تاریخ انتشار: د, 1395/09/22 - 11:47
پروژه پایاب سدخدآفرین در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است/سروی:  ناحیه دوم اراضی پایاب سدخدآفرین در حال تکمیل است
معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار اردبیل گفت: پروژه پایاب سدخدآفرین هر 5 سیاست راهبردی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی را دارد.

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان، اقبال عباسی در مراسم کلنگ زنی ناحیه سوم عمرانی پایاب سدخداآفرین گفت: پروژه پایاب سد خداآفرین یکی از سرنوشت سازترین پروژه های سطح ملی و منطقه ای کشور است که با اختصاص 1میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در راستای مهار آبهای مرزی در شهرستانهای شمالی استان اردبیل افتتاح می شود.

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار اردبیل با اشاره به اینکه دولت اقدامات مطلوبی در راستای سیاستهای راهبردی اقتصاد مقاومتی در استان انجام داده است افزود:پروژه پایاب سدخدآفرین هر 5 سیاست راهبردی مقام معظم رهبری در راستای  اقتصاد مقاومتی را دارد.

عباسی  با اشاره به اینکه صدام به نیابت از ابر قدرت های جهان حمله به ایران را آغاز کرد گفت: یکی از دلایل تحمیل جنگ  به ایران ماهیت استکبار ستیزی و استقلال طلبی انقلاب اسلامی و مردم بود. و ابرقدرتها نمی خواستند که انقلاب اسلامی که برخواسته از بطن مردم بود پابرجا باشد.

وی با تاکید بر اینکه استکبار جهانی بیشتر به دنبال ذلت ایران اسلامی است افزود: استکبارجهانی می داند با ملتی ذلت ناپذیر روبه رو است به همین دلیل با توطئه های مختلف درصدد ضربه زدن به انقلاب است.

عباسی با اشاره به کشت محصولات با ارزش افزوده بالا و صادرات آن گفت: شهرستانهای مرزی استان با توجه به پتانسیل های ویژه آب و خاک، در بخش صادرات محصولات کشاورزی باید به سمتی حرکت کند که به ارزش افزوده بیشتری دست یابد.

وی عنوان کرد: روزانه حدود 30میلیارد ریال دراراضی پایاب سدخداآفرین استان جهت تجهیز و تکمیل این مجموعه هزینه می شود و قطعا آیندگان در طول تاریخ دشت مغان به تکمیل وراه اندازی این پروژه افتخار خواهند کرد.

وی افزود:کلنگ اجرای شبکه آبیاری قطره ای 4هزار هکتار از زمینهای دیم بخش جعفرآباد شهرستان بیله سوار  با اعتبار 149میلیارد ریال انجام می شود وتا پایان سال 96تکمیل و به بهره برداری می رسد.

سروی رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با اشاره به اینکه خاک دشت مغان قدمت سه میلیون ساله دارد افزود:خاک دشت مغان بخصوص منطقه شهرستان بیله سوار یکی از برترین خاکهای جهان است که تا عمق 12متری خاصیت کشاورزی دارد  و محصولات کشاورزی متنوع در این مناطق کشت می شود.

وی افزود: برای 11 استان مرزی کشور مبلغ 8میلیارد دلار با عنایات مقام معظم رهبری جهت مهار آبهای مرزی از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است که 380هزار هکتار از اراضی کشور را شامل می شود  که 20% اراضی با مساحت 83هزار هکتار در حوزه استان اردبیل  و بخصوص شهرستانهای مرزی بیله سوار و پارس آباد قرار دارند.

رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اینکه 42هزار هکتار از اراضی پایاب سدخداآفرین در حوزه شهرستان بیله سوار است افزود:ناحیه دوم اراضی پایاب سدخدآفرین در حال تکمیل است و سه درصد بیشتر از برنامه کاری زمانبندی شده در حال اجراء است.

سروی به اهم اقدامات در ناحیه سوم عمرانی اشاره کرد و افزود: احداث شبکه فرعی آبیاری قطره ای شامل ۱۵۵مزرعه به وسعت ۳۹۴۵هکتار می باشد. که با مبلغ ۱۴۹ میلیارد ریال در مدت ۱۵ ماه به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت:برای تکمیل ناحیه سوم عمرانی پایاب سد خداآفرین 15هزارکیلومتر لوله گذاری می شود و 388حوضچه بتنی و 134 دستگاه فیلتراسیون و همچنین 126کیلومتر جاده احداث خواهد شد که در طول تاریخ دشت مغان بی سابقه بوده است .

او افزود: تغییر روش های آبیاری سنتی به مدرن و گسترش شیوه های آبیاری قطره ای و بارانی در زمین های زیر کشت شهرستان آغازی برای سرمایه گذاری و اشتغال در شهرستانهای بیله سوار و پارس آباد خواهد بود که با تکمیل این پروژه 1میلیون و 400تن محصولات کشاورزی استان اردبیل افزایش خواهد یافت.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: توسعه سیستم آبیاری نوین و مدیریت آب ، افزایش محصولات کشاورزی در منطقه با محوریت صادراتی به کشورهای اروپایی و همچنین توسعه محصولات کشاورزی با استفاده از تکنولوژی دانش بنیان ، ایجاد اشتغال در منطقه و همچنین توسعه صنایع تبدیلی در کنار این پروژه ها تنها گوشه ای از مزایای این پروژه در منطقه است.

سروی با اشاره به اینکه تاریخ دشت مغان شاهد سه تحول بزرگ عمرانی در منطقه بوده است عنوان کرد:احداث اولین کانال در منطقه اسلام آباد در سال 1328،احداث پایاب مغان و عملیات اجرای شبکه مغان در سال 1348 و از همه آنها مهمتر  پروژه پایاب سدخدآفرین در سال 95 است که تحولی مهم و ماندگار در استان اردبیل به رقم خواهد زد.

منبع:روابط عمومی

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما