تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16456
تاریخ انتشار: ش, 1395/09/06 - 09:01
شهرستان بیله سوار در ایجاد مرکز گیاهان دارویی مستعدتر است
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت : شهرستان بیله سوار به نسبت شهرستانهای دیگر در اولویت و مستعدتر برای ایجاد کشت و صنعت تخصصی و مرکز رشد گیاهان دارویی است .

به گزارش پایگاه خبری صبح مغان، دکتر رامز نصیری صالح رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل در دیدار با مسئولان شهرستان بیله سوار در فرمانداری این شهرستان با اشاره به اینکه  این سازمان آمادگی راه اندازی مرکز تخصصی کشت و توسعه گیاهان دارویی در شهرستان بیله سوار را دارد افزود: اگرچه دولت یازدهم با کشت گیاهان دارویی گام های بلندی برای بهره وری از این ظرفیت برداشته است، اما حمایت بخش خصوصی و دولتی برای ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی می تواند تولید، درآمدزایی و توسعه این بخش را شتاب دهد.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی آماده درخواست زمین برای کاشت و توسعه گیاهان دارویی و تحقیقاتی در این شهرستان است افزود:تبدیل 62هزار هکتار از اراضی دیم  شمال استان به آبی ظرفیت خوبی برای توسعه محصولات با ارزش افزوده بالا است و در این خصوص شهرستان بیله سوار به نسبت شهرستانهای دیگر در اولویت و مستعدتر برای ایجاد کشت و صنعت تخصی و مرکز رشد گیاهان دارویی است .

وی به قابلیت های منطقه  بیله سوار اشاره کرد و افزود:گلخانه طبیعی و خدادادی در این منطقه فعال است و بسیاری از همین گیاهان با ارزشی که خاصیت های فراوانی دارند و در مناطق مختلف شهرستان روییده است در برخی از کشورهای جهان یافت نمی شود.

وی در ادامه افزود:مرکز ناباروری قفقاز  در سال 91 در اردبیل افتتاح شده است و بیش از 7هزار پرونده زوج نابارور در این مرکز وجود دارد و از طریق روش های نوین باروری IVFو ICIL(میکرو انجکشن ) تاکنون اقدامات موثری انجام شده است و 247کودک تاکنون از طریق این مرکز به دنیا آمده است.

فرماندار بیله سوار نیز با اشاره به اینکه ظرفیتها و بسترهای مناسب برای توسعه گیاهان دارویی در شهرستان بیله سوار فراهم است افزود:اقلیم مناسب در کنار وسعت منطقه و خاک مناسب این امکان را فراهم می کند تا با برنامه ریزی، ارزشمندترین گیاهان دارویی در این منطقه کاشته شود.

حلیم به ظرفیت های اراضی پایاب سدخداآفرین اشاره کرد و عنوان کرد:42هزار هکتار از این اراضی در حوزه شهرستان بیله سوار قرار دارد و دولت برای راه اندازی و تکمیل هر هکتار از این اراضی نزدیک به 600میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته است.

وی عنوان کرد:اراضی پایاب سدخداآفرین در محدوده شهرستان یکی از مستعد ترین مناطق برای توسعه و کشت گیاهان دارویی و باغات است وزمینه برای توسعه و تسریع  این  نوع محصولات در شهرستان فراهم و مهیا است و از تحقیقات و پژوهشهای مرکز جهاد دانشگاهی جهت همکاری در این زمینه استقبال می شود.

فرماندار بیله سوار با اشاره به اینکه کلکسیونی از گیاهان دارویی به وفور در مناطق مختلف دشت مغان و بخصوص مناطق روستایی بیله سوار می روید  افزود:هنوز بسیاری از خاصیت های این گیاهان به خوبی معرفی و شناسانده نشده اند و بدیهی است اگر کشت و کار این نوع گیاهان به مزارع کشیده  نشود به مرور از صحنه طبیعت حذف خواهند شد.

حلیم پیشرفت صنعت کشاورزی را در گروه ایجاد نوآوری در این صنعت عنوان کرد و افزود:اصلاح الگوی کشت محصولات با ارزش افزوده بالا وارزشمند و محصولاتی که نیازمند آب کمتری هستند از جمله سیاست های جهاد کشاورزی در این زمینه است و با ارائه تسهیلات مناسب از این طرح حمایت می کند.

وی خاطر نشان کرد :ما در کشور، دانش تولید داروهای گیاهی را داریم و با توجه به اینکه مشکل اشتغال به روستاهای کشور رخنه کرده است، باید بتوانیم با کشت گیاهان دارویی کم آب، در صدد رفع مشکل کم آبی و اشتغال روستاییان بر آییم.

فرماندار بیله سوار با اشاره به اینکه از طرح ایجاد کشت و صنعت تخصصی گیاهان دارویی در شهرستان حمایت می شود و اراضی مناسب در اختیار اینگونه فعالیت ها قرار می گیرد افزود:با راه اندازی این مرکز در شهرستان در کنار بکارگیری و اشتغال جوانان بومی تحصیل کرده،زمینه برای توسعه صادرات داروهای گیاهی با برند داخلی به کشورهای همسایه و حوزه قفقاز فراهم می شود.

وی بر اهمیت موضوع فراوری گیاهان دارویی در سطح شهرستان تاکید کرد و گفت: ایجاد صنایع فراوری در بحث گیاهان دارویی به نفع سرمایه گذاران بوده و کیفیت و فراوانی گیاه را افزایش می دهد.

وی عنوان کرد: ایران در حوزه گیاهان دارویی در عرصه جهانی  نمونه و دارای رتبه شاخص است و شهرستان بیله سوار با اراضی وسیع و خاک مناسب این ظرفیت را دارد که 90درصد گیاهان دارویی کشور را کشت و پرورش دهد.

حلیم فرماندار بیله سوار از برگزاری جشنواره هزارشکوفه شهرستان در اوایل سال آینده خبر داد و افزود:طبیعت زیبای شهرستان بیله سواردر کنار رویش هزاران نوع گیاه و سبزه جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است که برنامه ریزی صورت خواهد گرفت تا طبیعت شهرستان  و دستاوردهای طبیعت این منطقه در حوزه اکو توریسم در قالب جشنواره و مستند منعکس شود.

فرماندار بیله سوار در ادامه با اشاره به اینکه تعداد کثیری از گردشگران خارجی برای معالجه و درمان از گمرک و پایانه مرزی بیله سوار به مقصد استانهای همجوار جهت مداوا مبادرت می ورزند افزود:مرکزجهاد دانشگاهی اردبیل با رویکرداطلاع رسانی و علمی  می تواند در کنار معرفی و شناساندن مراکز درمانی و مرکز درمان ناباروری قفقاز  در سطح استان اردبیل برای اتباع آذری از ظرفیت های توریسم سلامت برای استان و شهرستان بیله سوار استفاده نماید.

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما