تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14761
تاریخ انتشار: ش, 1395/03/01 - 13:10
اظهارنظر جالب یک فیزیولوژیست در برداشت محصول و فلسفه پرداخت زکات
برای برداشت محصول کشاورزان باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند و برداشت به موقع محصول در زمان مناسب، قبل از اینکه دانه از سنبله بریزد یکی از اصول اساسی در بحث برداشت است.

به گزارش پایگاه خبری مغان امروز، دکتر مهدی حیاتی فیزیولوژیست گیاهی در گفتگو با پایگاه خبری  آوای مهران گفت: با توجه به آغاز فصل برداشت گندم برای برداشت محصول کشاورزان باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند برای مثال، برداشت به موقع محصول در زمان مناسب، قبل از اینکه دانه از سنبله بریزد یکی از اصول اساسی در بحث برداشت است.

 

حیاتی اظهار کرد: جمع آوری باقیمانده کاه کلش (جار) در مزارع گندم نباید انجام شود چرا که انجام عملیات شخم سطح با دیسک یا چیزی مرکب یا ساده بدون جمع آوری اولیه کاه کلش گندم باعث افزایش مواد آلی خاک و در نهایت حاصلخیزی خاک می شود.

 

وی تصریح کرد: سوزاندن کاه کلش و سایر بقایای گیاهی که نه تنها برای اراضی زراعی مفید نیست بلکه زیان هایی نظیر تخریب بافت و ساختمان خاک، ازبین رفتن مواد آلی خاک، بهم خوردن تعادل شیمیایی خاک و تغییرات PH خاک و دیگری ازبین رفتن میکرو اورگانیسم های مفید خاک (که کار تثبیت و تجزیه عناصر را به عهده دارند) را به دنبال خواهد داشت.

 

حیاتی در ادامه به تفسیر علمی حدیث گهرباری از امام معصوم ع پرداخت و گفت: امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: «اگر کشاورزان زکات پرداخت نکنند زمین گنج هایش را پنهان می کند»؛ طی تحقیق و بررسی که به عنوان کارشناس علوم زراعی، در خصوص منظور امام معصوم از گنج های زمین داشتم به نکات جالبی دست یافتم.

 

این کارشناس کشاورزی اولین گنج را آب های زیرزمینی دانست و افزود: با کاهش و تحلیل سطوح سفره های آبی مواجه هستیم و چگونگی مدیریت بحران آب از دغدغه های موجود است؛ البته گرمایش جهانی Global Warming هم از سوی دیگر پیامد این بحران است.

 

وی، عناصر غذایی ماکرو و میکرو که بطور طبیعی در خاک وجود دارند اما اکنون اکثر آنها به فرم های غیر قابل جذب درآمده اند را گنج دوم نامید و تصریح کرد: کاهش جمعیت و مرگ میکروارگانیسم های مفید خاک که وظیفه آنها تثبیت و تجزیه عناصرغیر قابل جذب است، تغییرات بی رویه PH خاک و کاهش مواد "آلی" و "ارگانیک" خاک، تحقق کلام امام معصوم است که زمین گنج هایش را پنهان می کند.

 

وی اضافه کرد: بررسی و تحقیقی که داشتم فقط در حوزه کشاورزی بوده و در حوزه های دیگر نگاه امام معصوم در خصوص گنج های زمین جای تأمل، تحقیق و بررسی بیشتر دارد.

انتهای پیام/دیدگاه شما