تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 17932
تاریخ انتشار : س, 1396/04/13 - 15:25
عضو انجمن علمی گردشگری ایران گفت: ورود هزاران نفری مسافران خارجی به کشور از گمرک بیله سوار که اغلب با هدف درمان وارد می شوند، فرصت طلایی برای توسعه مناطق مرزی است که باید در برنامه ریزی مسئولان گنجانده شود.

 دکتر اکبر قاسمی عضو انجمن علمی گردشگری ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری صبح مغان، اظهار داشت: مردم و افراد حاضر در یک جامعه به سه دلیل منفعت شخصی ، تامین خانواده و ابادانی شهرو منطقه کار اقتصادی انجام می دهند اما اگر کار و حرفه انها نفع اقتصادی نداشته باشد به هیچ وجه ان را انجام نخواهند داد.

وی به موقعیت خاص و ویژه شهرستان بیله سوار اشاره کرد و گفت:  این شهر در نقطه مقابل شهر جلفا قرار دارد که در واقع یک سر پلی است که از مرز بیله سوار تا مرز جلفا کشیده است.

وی با بیان اینکه وضعیت ظاهری و اقتصادی شهرستان جلفا با شهرستان بیله سوار به هیچ وجه قابل قیاس نیست بیان داشت: علت اصلی این اختلاف مطالبه گری و پشتکار مردم است.

رییس سابق جهاد دانشگاهی اردبیل  گفت: هر چند موافق ادامه مناقشه دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنسان نیستیم اما وجود این تخاصم بهرین فرصت برای بهبود اوضاع اقتصادی و مخصوصا موضوع گردشگری سلامت در منطقه است.

دکتر اکبر قاسمی گفت: روزانه هزاران نفر از گمرک بیله سوار وارد کشور می شوند که در بین انها اغلب مسافرانی هستند که با هدف درمانی وارد می شود که لازم است در این حوزه رویکرد مسئولان کشور نگاه توسعه ای به مناطق مرزی باشد.

 وی با اشاره به اینکه بیشترین آمار مسافران ورودی از مرز بیله سوار مربوط به حوزه درمانی است گفت: در هیج کجای کشور این حالت وجود ندارد و مسئولان شهرستان و استانی تدابیری اتخاذ کنند تا این خیل مسافران به نفع منطقه مدیریت شود.

عضو انجمن علمی گردشگری ایران دلایل ورود مسافران از کشورهای همسایه به ایران را سه عامل زیر عنوان کرد:

1-      مردم جمهوری اذربایجان به نوعی وابستگی دلی و قلبی با ایران دارند.

2-      صنعت پزشکی و توانمندی پزشکی ایران در ان سوی مرزها زبانزد است.

3-      علم دارو سازی در بالاترین حد خود بوده وعلاوه بر ان ارزان و باکیفیت است.

 

محقق حوزه گردشگری سلامت کشور گفت: امروزمرز بین المللی بیله سوار نباید تنها مسیر عبور و مرور مسافر باشد و لذا اگر دنبال منافع هستیم باید برخی خدمات درمانی که جزو وظایف دانشگاه علوم پزشکی است لاجرم تقویت شود.

وی افزود : هرچند با توجه به پتانسیل منطقه و جمعیت شهرستان و هزینه های بالای نگهداری تجهیزات پزشکی نمی شود بیمارستان فوق تخصیصی احداث کرد اما دانشگاه علوم پزشکی می تواند قوانینی را پیشنهاد و عملی کند که به اجبار،  بیماران  مراجعه کننده برای درمان در مراحل مقدماتی به بیمارستان های بیله سوار مراجعه کنند.

رییس سابق جهاد دانشگاهی اردبیل ادامه داد: بخش خصوصی و پزشکان واقع در منطقه می توانند در این راستا سرمایه گذاری کنند و مسئولان نیز حمایت هایی از جمله اهدای زمین و وضع قوانین حمایتی محکم را تدارک ببینند.

قاسمی با بیان اینکه باید قوانین اجباری در مزرهای کشور ایجاد دشود تا مسافرینی که با هدف درمان وارد کشور می شوند در همان نقاط مرزی درمان شوند گفت: با توجه به وجود امکانات و تسهیلات فراوان در مرکز کشور پزشکان متخصص حاضر نیستند در مناطق محروم حضور یابند لذا برای این منظور و ایجاد و اجرای عدالت اجتماعی باید یک سری قوانینی وضع شود تا مناطق کمتر برخوردار نیز پیشرفت داشته باشند.

وی گفت: باید هزینه های سرمایه گذاری پزشکی و درمانی بخش خصوصی در مرکز کشور را آنقدر بالابریم که محبور شوند تا در مناطق مرزی و کمتر توسعه یافته حضور یابند.

استاد دانشگاه تبریز با بیان اینکه اگر به دنبال اجرای عدالت اجتماعی هستیم و اگر میخواهیم مرزهای کشور تنها محل تردد مسافران خارجی نباشد باید به موضوع گردشگری سلامت توجه ویژه ای داشته باشیم و قوانینی در جهت سوق دادن پزشکان به مناطق مرزی وضع کنیم.

وی گفت: مالیاتی که برای پزشکان مرکز کشور تعیین می شود باید خیلی کمتر برای پزشکان حاضر در مناطق مرزی باشد.

محقق حوزه گردشگری سلامت راهکارهای توسعه تورسیسم درمانی در مرزها را موارد زیر عنوان کرد:

1-      تخفیفات مالیاتی در مناطق مرزی

2-      قانون های حمایتی برای پزشکان

3-      شفاف سازی فضای کسب و کار

4-      کاهش بروکراسی و سهل الوصل شدن کارهای اداری

5-      ارائه تسهیلات مالی با درصد پایین

6-      واگذاری زمین با تخفیفات ویژه

 

رییس سابق جهاد دانشگاهی اردبیل در بخش دیگری از مصاحبه با بیان اینکه مطالبه گری درهر جامعه ای حرف اول را می زند گفت: مردم شهرستان بیله سوار باید مطالبه گر بوده و به صورت علمی و اصولی مطالبه گری کنند.

وی گفت: مطالبه گری کیلویی مشکلی را حل نمیکند لذا با ایجاد روحیه مطالبه گری در چهارچوب اخلاق و با پشتوانه علمی توسط نخبگان و افراد داری فکر و اندیشه وابستگی مردم به دولت را کاهش داد به صورتی که مردم خودشان دست به کار شده و مشکلات شهر و منطقه خود را حل کنند.

 

استاد دانشگاه تبریز به نقش رسانه ها نیز اشاره کرد و گفت: نقش اول رسانه ها قطب زدایی است زیرا که در پیگیری مطالبات مردمی نقش اول را ایفا میکنند.

دکتر اکبر قاسمی در پایان ضمن تشکر از پایگاه خبری صبح مغان گفت: رسانه ها صرفا خواسته مردم را مطرح کنند و از پرداختن به مسائل غیر مرتبط خودرداری کنند.

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد


دیدگاه شما