تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16460
تاریخ انتشار : ش, 1395/09/06 - 10:57
نوین فتحی یکی از جوانان شهرستان بیله سوار است که اخیرا به عنوان کمک داور فوتبال در بازیهای لیگ امید کشوری انتخاب شده است.

خبرنگار  پایگاه خبری صبح مغان، با یکی از جوانان شهرستان بیله سوار که در عرصه ورزش و داوری فوتبال موفق بوده مصاحبه ای ترتیب داده است که به شرح زیر است.

 

صبح مغان: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

نوین فتحی : با عرض سلام و ادب اینجانب نوین فتحی فرزند علیرضا متولد 1369 دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و شاغل در آب و فاضلاب شهری شهرستان بیله سوار و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نورمی باشم.

صبح مغان: چه عاملی باعث ورود شما به عرصه داوری شد؟

نوین فتحی : درمورد ورودم به عرصه داوری باید عرض کنم بنده با توجه به اینکه علاقمند به ورزش فوتبال بودم و هستم و چندین سال هم به عنوان بازیکن با این ورزش در ارتباط بودم تا اینکه با تشویق دوستان و اساتید علاقه اینجانب نسبت به ورزش فوتبال به سوی داوری سوق پیدا کرد و بنده از سال 92 بعد از طی مراحل پذیرش داوری بعنوان داور رسمی فدراسیون فوتبال انتخاب شدم.

صبح مغان: دوره جوانی از نظر شما چگونه است؟

نوین فتحی : به نظر من دوره جوانی دوره توانایی است و باید عمدتا در تحصیل علم، در ایجاد صفای نفس و روحیه تقوا و نیروی جسمانی در خود که ورزش باشد بکار رود.

ما جوانان باید با جهاد در عرصه تحصیل و تهذیب و ورزش راه شهدا را ادامه دهیم  و توجه داشته باشیم که مباحث فکری و روانی انسان ارتباط نزدیکی با جسم او دارد و بالعکس.

 به نظرم کسی که اهل ورزش کردن است واقعیت های زندگی خود را عینی تر دریافت می کند و از این رو صله ارحام را جدی تر دنبال می کند، ارتباطش با دوستان صمیمی تر و بهتر می شود و اصولا از فضای ذهنی وارد دنیای عینی تری می شود.

از جمله نقاط کلیدی که باید مورد توجه ما جوانها باشد و از آنها پاسداری کنیم، حفظ قانون اساسی و خط امام، حفظ شعارهای اساسی مثل استقلال،آزادی،جمهوری اسلامی است و نباید عدالتخواهی را از یاد ببریم.

صبح مغان: از خاطرات تلخ و شیرین زندگیتان بگویید؟

نوین فتحی :  از خاطرات تلخ و شیرین زندگیم  در قضیه سفر حج که قرار بود 16 تیر 91 که مصادف با دوران خدمت سربازی من بود مشرف بشیم که بعلت لغو روادید از طرف کشور عربستان چند روز قبل اعزام ما این خبر پخش شد و من که بزرگترین آرزوی زندگیم زیارت خانه خدا بود وشنیدن این خبر که امکان رفتن به حج برای من میسر نبود بدترین و تلخترین روز زندگی را برایم رقم زد تا اینکه چند روز بعد جلو روادید باز شد و ما بلاخره تونستیم 17 تیر از تهران به مقصد جده پرواز کنیم.

 از خاطرات دوران داوری که هردو(تلخی و شیرینی)را در یک زمان تجربه کردم این بود که در تست درجه 2 که در رشت برگزار میشد و استرس قبول شدن یا نشدن از تست را چندین روز بود که در وجودم داشتم. تا اینکه روز تست فرا رسید و بعد اینکه تست را با موفقیت به پایان رساندم و خوشحال بودم دقیقا در آن لحظه از بیله سوار پسر عمه ام تماس گرفت و گفت که دایی بزرگم بعلت کهولت سن دار فانی را وداع گفته اند.

 از خاطرات تلخ و شیرین دوران داوری در کل این رو عرض کنم که در بازیهایی که ورزش دوستان بخصوص تماشاگران عزیز کشورمان صبرو حوصله به خرج میدهند و با نشان دادن فرهنگ غنی و ورزش دوست ایرانی بازیکنان و داور را همراهی میکنند تا بازی خوب تحویل جامعه ورزشی دهیم اون روز برای ما داوران روز شیرینی میشود و بالعکس...،

صبح مغان: چه توصیه ای به هم سن و سال ها دارید؟

نوین فتحی : توصیه ای که برای تمام جوانان و هم سن و سالهای خودم دارم این است که هر کاری را بخواهیم بکنیم در دوران جوانی هست که امکان دارد. یعنی در هر سه زمینه علمی، تهذیب نفس و ورزش باید در دوره جوانی کار کنیم. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مهترین مظهر قدردانی از جوان همین است که از این صفا و از این نورانیت و از این ناآلودگی و پیراستگی طبیعی انسان جوان استفاده کنید و خود را در زمینه های تزکیه و اخلاق پیش ببرید، این، ان شاءالله ذخیره همه زندگی شما خواهد شد.

 زندگی امیرالمومنین (ع) در دوران جوانی همان الگوی ماندگار است که همه ما جوانان می توانیم آنرا سرمشق خودمان قرار دهیم.

از آنجاییکه ورزش دروازه صدور معنویت و ارزشهای متعالی است از همه آحاد مردم عاجزانه درخواست دارم ورزش را جدی بگیرند، همه باید برای سلامتی خودشان ورزش را یک ضرورت و کار لازم به حساب بیاورند. جامعه ورزشکار جامعه با نشاط، پرتلاش، زنده و کارآمد خواهد بود.

صبح مغان: حرف آخر...

در آخر عرایضم جا دارد از استاد بزرگوارم جناب مهندس فرزاد معبودی از داوران برتر کشورمان که مشوق و حامی اینجانب در عرصه داوری بودند کمال تقدیر و تشکر را بکنم و امیدوارم با عنایت پروردگار متعال و با حمایتهای مسئولین محترم و دعای خیر پدر و مادر و مردم عزیزم روزی برسد که همچون بزرگانی از قبیل علیرضا فغانی نامزد برترین دارو جهان و مسعود مرادی داور ملی کشورمان بتوانیم در عرصه های ملی پرچم ایران عزیزمان را سرافراز کنیم.

 گفتنی است نوین فتحی اخیرا به عنوان کمک داور فوتبال در بازیهای لیگ امید کشوری انتخاب شد.

انتهای یپام/ دیدگاه شما