تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14072
تاریخ انتشار : ش, 1394/12/01 - 12:02
یک فعال فرهنگی در شهرستان بیله سوار بتا بیان اینکه مشکل اصلی کشور سوء مدیریت است گفت: نمایندگان مجلس باید به دنبال قانونی باشند که این مشکل را در کشور اصلاح کند.

مالک یوسفی از فعالان فرهنگی شهرستان بیله سوار در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری مغان امروز گفت: در کشور ما ظرفیت و ثروت های زیادی وجود دارد اما سوء مدیریت است که باعث هدر رفت این ظرفیت ها و ثروت ها می شود.

 

این فعال فرهنگی در تشریح مسئله سوء مدیریت در کشور گفت: سوء مدیریت می تواند ریشه تمام مشکلات در جامعه باشد و نیز می تواند کمر نظام را بشکند. چرا پیامبر فرمود « من از فقر اقتصادی بر امتم نمی ترسم، بلکه از سوء تدبیر و مدیریت می ترسم.»

 

وی گفت: با وجود این که اقتصاد و حل مشکل فقر و بیکاری اهمیت فراوانی دارد، ولی بدتر از فقر،‌ نداشتن مدیریت صحیح می باشد.کشورهای اسلامی همانند ایران به صورت طبیعی، فقیر نیستند.ثرورت کل دنیا را حساب کرده اند که اگر به صورت مساوی تقسیم کنند به 12 میلیارد نفر می رسد که با آن می توان تمام امکانات زندگی را فراهم کرد.

 

مالک یوسفی عنوان کرد: جمعیت دنیا در حال حاضر هفت و نیم میلیارد نفر است که 80درصد آنها به صورت فقیرانه زندگی می کنند که در واقع سوءمدیریت و نداشتن برنامه ریزی صحیح این همه مشکلات را بوجود آورده است.

نویسنده و محقق بیله سواری افزود: مدیریت یکی از شئون و مراتب ولایت در فرهنگ اسلامی بوده و در ارتباط کامل با زندگی اجتماعی ماست. در حقیقت طبع زندگی اجتماعی با موضوع مدیریتی گره خورده است. به قدری که پیامبر اسلام (ص) فرموده است: در ارتباط اجتماعی ولو کوتاه مدت مانند مسافرت، مشخص کنید چه کسی مدیر است و تصمیمات را سازماندهی و جمع بندی می کند تا کار به سلامت به سرانجام برسد.

 

یوسفی گفت: پیامبر(ص) وقتی در مدینه حکومت تشکیل داد جناب ابوذر به محضر پیامبر (ص) رسید گفت یا رسول الله به من هر مسئولیتی بدهی در خدمت شما هستم. پیامبر (ص) به ابوذر فرمود: شما ایمان کاملی دارید و بهشت را برای شما تضمین می کنم اما به شما مسئولیت نمی دهم چون مدیریت شما ضعیف است و به شما توصیه می کنم مدیریت دو نفر را هم قبول نکنی. پیامبر(ص)می فرماید:« كسی كه كارگزار و مدیری را به كار گمارد در حالی كه می‏داند در میان مسلمانان فردی وجود دارد كه برای آن مسئولیت‏ شایسته ‏تر و به قرآن و سنت آگاه‏تر است در این صورت قطعا به خدا و رسول خدا و همه مومنان خیانت كرده است».

 

مجلس به دنبال قانون اصلاح سوء مدیریت در کشور باشد

این فعال فرهنگی در ادامه بیان کرد: بنابراین تا مشکل مدیریت در کشور ما اصلاح نشود بفیه مشکلات حل نخواهد شد نمایندگان مجلس باید برای اصلاح مدیریت در کشور طرحی جامع ارائه بدهند تا به قانون تبدیل شود اما متاسفانه نمایندگان مجلس این مشکل را نه تنها جدی نمی گیرند بلکه با دخالت و وارد شدن مستقیم به امور اجرایی، فساد مدیریتی بوجود می آورند.

 

مولف چندین کتب دینی و فرهنگی تشریح کرد: مدیریتی که در عرض یک شب تعیین می شود در یک شب هم می تواند کشور را به باد بدهد البته کشور و انقلاب ما را خدا و امام زمان(ع) با درایت رهبری و مردم در مقابل این همه دشمنان داخلی و خارجی نگهداشته است.
 

وی اظهارد اشت: به عنوان مثال در کشور ژاپن اگر می خواهند مثلا کسی را در یک منطقه ای فرماندار نصب کنند این در عرض یک شب اتفاق نمی افتد بلکه اول می آیند فرد با لیاقت را طبق قانون خودشان پیدا می کنند و چهار سال برایش دوره فرمانداری می گذارند بعد مدیریت را تا آخر عمر به او واگذار می کنند مگر اینکه در مدیریتش کوتاهی نکند که طبق قانون خودشان برای مدیران متخلف مجازات هایی در نظر گرفته شده است.
 

مالک یوسفی در پایان گفت: پس مدیریت ابزاری برای فخرفروشی و رسیدن به موقعیت های خاص نیست، بلکه بار مسئولیتی است که بر عهده فردی گذاشته می شود. در عین حال از جامعه بسیط و ساده اولیه گرفته تا جامعه فوق العاده پیچیده امروزی، این مسئله همیشه حرف اول را زده و موضوع جدی و مطرح روز جامعه بشری بوده است و به این ترتیب مدیریت، مسئله ای حیاتی خواهد بود.

انتهای پیام /دیدگاه شما

دیدگاه‌ها

..... نظرات بی ربط منتشر نمی شود

عالی...تشکر از آقای یوسفی عزیز با بیان مطالب سازنده

با تشکر از آقای یوسفی بخاطر این مقاله خوب خصوصا حدیثی که از پیامبر نقل کردند در ارتباط با ابوذر جالب بود گرچه ایشان ایمان و تعهد داشته با این حساب مدیران ما در چه سطح و وضعیتی هستند

یاشا